„Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” – spotkanie z autorką książki Anną Kamińską i reżyserką filmu Natalią Koryncką-Gruz
- TypeLiterature
- PlaceSala 2 - Audiowizualna, Święty Marcin 80/82, Poznań, 61-734
- Hour g. 20
- Date 22.10.2022
- Price 7 zł
Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak. Spotkanie z autorką książki Anną Kamińską i reżyserką filmu Natalią Koryncką-Gruz. Prowadzenie: Maria Krześka-Kandziora
Przed spotkaniem o g. 18 zapraszamy na pokaz filmu „Simona” (reż. Natalia Koryncka-Gruz).
Mówili o niej „Czarownica” — bo gadała ze zwierzętami oraz miała kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi.
Ostatnia Kossakówna. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza — trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Bratanica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Miała być synem i czwartym Kossakiem. Tak jak przodkowie, dźwigać sztalugi i znane nazwisko. Wybrała własną drogę…
Co takiego spotkało ją w Krakowie, że zdecydowała się na ucieczkę? Dlaczego została wydziedziczona? Wreszcie — czy w „dziczy” odnalazła szczęście?
„Simona” autorstwa Anny Kamińskiej to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. Opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Historia upadku starej, artystycznej rodziny oraz tego, jak szara rzeczywistość PRL-u wymazywała barwny świat krakowskiej arystokracji. [opis wydawcy]
ANNA KAMIŃSKA – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” (2010) oraz bestsellerowych biografii: Haliny Krüger-Syrokomskiej „Halina” (2019), Wandy Rutkiewicz „Wanda” (2017) i Simony Kossak „Simona” (2015). Za tę ostatnią nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku. Laureatka tej nagrody za wydaną w 2017 roku książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”. Nominowana do Bestsellerów Empiku za „Wandę”. Laureatka Grand Prix XXIV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady za „Halinę…” — Książkę Górską Roku 2019 oraz — również za „Halinę…” — laureatka Nagrody Literackiej Zakopanego 2020.
NATALIA KORYNCKA-GRUZ – reżyserka, producentka, scenarzystka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Za film absolutoryjny „1 – 1” otrzymała 18 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych (w tym Grand Prix- Bilbao, I Nagroda- Oberhausen, Nagroda Specjalna- Turyn, etc.). Autorka wielu filmów dokumentalnych (m.in. „Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim”, „Bezprizorni”, „Zbig- Zbigniew Rybczyński”) oraz teatrów telewizji („Mały książę”, „Gra kłamstw”, „Złodziejki chleba”). Jej film fabularny „Amok” otrzymała nagrodę za debiut na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
--