ZAMEK Culture Centre

- homepage

LITERATURE MEETINGS

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA LITERACKIE PODCZAS FESTIWALU OFF CINEMA

20.10. ŚRODA
„GUSTAW. OPOWIEŚĆ O HOLOUBKU”. SPOTKANIE Z ZOFIĄ TUROWSKĄ

Prowadzenie:  Piotr Pławuszewski
g. 18 Scena Nowa CK ZAMEK / bilety: 5 zł
spotkanie tłumaczone na PJM, streamingowane na profilu fejsbukowym OFF CINEMA, Centrum Kultury ZAMEK i Zamek Czyta

„Gustaw. Opowieść o Holoubku” (Wydawnictwo Marginesy) to znaczące sceny z jego życia, to Gustaw na tle historii, we wspomnieniach rodziny, przyjaciół i kolegów, bardziej codzienny niż pomnikowy: mąż, ojciec, dziadek, mądry, uroczy człowiek,  zwyczajnie nadzwyczajny przyjaciel, niezwyczajny kibic, kompan do brydża, pokera, niezwykły opowiadacz dykteryjek. Dżentelmen o magnetycznym głosie i uwodzicielskim spojrzeniu. Człowiek mądrego słowa, riposty, dowcipu. Inteligent. Kreował życie, jakiego pragnie. Patrzył do przodu, nie za siebie.


21.10. CZWARTEK
„KAMIENNY SUFIT. OPOWIEŚĆ O PIERWSZYCH TATERNICZKACH”. SPOTKANIE Z ANNĄ KRÓL PO SEANSIE FILMU „OPĘATANY” (REŻ. JAKUB BRZOSKO)

Prowadzenie:  Anna Solak
g. 18.40 Scena Nowa CK ZAMEK / bilety: 5 zł
spotkanie tłumaczone na PJM, streamingowane na profilu fejsbukowym OFF CINEMA, Centrum Kultury ZAMEK i Zamek Czyta

Bywały przedmiotem drwin. Dziwaczne i ekscentryczne, bezczelne, szalone. Inne. Wypuszczały się w góry w poszukiwaniu przeżyć, miały odwagę realizować marzenia. Góralki spluwały za nimi, kiedy w pumpach i z plecakiem ruszały na szlak. Mężczyźni wyśmiewali: „Kobieta nigdy rasowym taternikiem nie będzie”. One jednak nie dały za wygraną. Z odwagą i determinacją wytyczały nowe drogi, mierzyły się ze strachem i ograniczeniami. Wszystko po to, żeby dotrzeć do miejsc, w których czuły się wolne.

Sto lat później Anna Król, zainspirowana wyczynami pierwszych taterniczek, wyrusza ich śladem. Powtarza niełatwe przejścia pionierek: Wandy Herse, Ireny Pawlewskiej, Heleny Dłuskiej, sióstr Skotnicówien. Wspina się na Mnicha, Zamarłą Turnię, pokonuje Orlą Perć. I tak jak one wtedy, zmaga się ze sobą, odkrywa nowe możliwości, szuka odpowiedzi na pytanie: kim będę tam, wysoko?

22.10. PIĄTEK
„REWOLWER OBOK BIBLII. W CO WIERZY AMERYKA”. SPOTKANIE Z MACIEJEM JARKOWCEM

Prowadzenie:  Elżbieta Wilczyńska
g. 18 Scena Nowa CK ZAMEK / bilety: 5 zł
spotkanie tłumaczone na PJM, streamingowane na profilu fejsbukowym OFF CINEMA, Centrum Kultury ZAMEK i Zamek Czyta

W co wierzy Ameryka? W wolność, sprawiedliwość, kapitalizm, w przyszłość, może nawet w nieśmiertelność. Ale przede wszystkim wierzy w samą siebie. „Rewolwer obok Biblii” to nieoczywista powieść drogi, rozgrywająca się w czasie i w przestrzeni. Od statku angielskiej ekspedycji kolonialnej z XVI wieku po prezydenturę Trumpa, od niewolniczego Południa po usłane uprawami konopi Kolorado, od kosmopolitycznego Nowego Jorku po Dolinę Krzemową, gdzie już dziś można kupić wieczne życie. „Podróż przez Amerykę jest ciągłym zdumieniem – pisze Jarkowiec – nad tym, że naprawdę istnieje”.

23.10. SOBOTA
„Kieślowski. Od Bez końca do końca”. Spotkanie z Krzysztofem Piesiewiczem

Prowadzenie: Mikołaj Jazdon
g. 14 Scena Nowa CK ZAMEK / bilety: 5 zł
spotkanie tłumaczone na PJM, streamingowane na profilu fejsbukowym OFF CINEMA, Centrum Kultury ZAMEK i Zamek Czyta

Książka, która wyrosła z niedosytu. Jej bohaterowie to jeden z najwybitniejszych, rozpoznawalnych na całym świecie polskich reżyserów filmowych – Krzysztof Kieślowski – i jego przyjaciel, najbliższy współpracownik oraz autor scenariuszy do najgłośniejszych filmów – adwokat Krzysztof Piesiewicz. Już ich pierwsze spotkanie nosi znamiona legendy – zostało zaaranżowane przez wybitną polską reportażystkę Hannę Krall. Spotkanie twórców okazało się przełomowe dla każdego z nich – dzięki niemu kino Kieślowskiego obrało nowy kierunek, a Piesiewicz obok czynnego trwania na urzędzie adwokata stał się wybitnym scenarzystą filmowym. W rozmowie z Mikołajem Jazdonem Piesiewicz przybliża prywatną sylwetkę reżysera i ujawnia szczegółowe okoliczności powstania scenariuszy jego najwybitniejszych filmów. 


[Zdjęcie przedstawia spotkanie literackie z Anną i Tadeuszem Sobolewskimi. Spotkanie odbywa się w zaciemnionej Scenie Nowej. Na pierwszym ciemnym planie widać sylwetki gości, na dalszym (dobrze oświetlonym) planie główni bohaterowie spotkania, prowadzący oraz tłumaczka PJM.]

PROGRAM

Date
Categories
Participants
Loading