
„Podhale. Wszystko na sprzedaż”. Spotkanie z Aleksandrem Gurgulem.
-
TypLiteratura
-
MiejsceSala 2 - Audiowizualna, Święty Marcin 80/82, Poznań, 61-734
-
Godzina g. 19
-
Data 21.10.2022
-
Cena 7 zł
„Podhale. Wszystko na sprzedaż”. Spotkanie z Aleksandrem Gurgulem
prowadzenie: Jakub Głaz
Współpraca: Wydawnictwo Czarne
Zakopane – niegdyś tygiel artystyczny, dziś „Las Vegas Podhala”. I choć mieszkańcy nie ustają w walce o kształt swojego miasta, wciąż przegrywają z właścicielami firm i inwestorami, którym zależy głównie na pomnażaniu majątku dzięki masowej turystyce.
Aleksander Gurgul przygląda się więc podhalańskiej patodeweloperce, przytacza litanię haseł reklamowych z zakopianki, zwanej przez internautów billboardzianką, rozlicza kierowców lokalnych busów i opisuje największe zaniedbania wynikające z ignorancji zarówno władz, jak i turystów. Nie boi się też trudnych tematów – pisze o przemocy domowej i wykorzystywaniu zwierząt.
Jego książka to opowieść o polskim kapitalizmie i jego pułapkach oraz reportaż o jednym z najliczniej odwiedzanych regionów w Polsce, w którym wszystko jest na sprzedaż. Wystarczy dodać parzenicę. [opis wydawcy]
ALEKSANDER GURGUL (ur. 1987) – absolwent dziennikarstwa, amerykanistyki i latynoamerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał w Stambule w ramach stypendium Erasmus i w Nowym Jorku, gdzie odbył staż w Konsulacie Generalnym RP. Od 2014 roku związany z „Gazetą Wyborczą”, gdzie od 2021 roku kieruje zespołem „Klimat i środowisko”. Publikował również w „Tygodniku Powszechnym”, „Magazynie Miasta” i „Autoportrecie”. Stypendysta waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council i współpracownik Transatlantic Media Network. W 2018 roku jako jeden z piętnastu dziennikarzy został zaproszony do relacjonowania szczytu klimatycznego Global Climate Action Summit w San Francisco. Relacjonował także szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach, a wcześniej m.in. 41. sesję UNESCO w Krakowie. Od 2020 roku współpracuje z międzynarodową organizacją Ethical Journalism Network.
--
--
[Okładka książki ukazuje ozdobę świąteczną - iluminację górala z gwiazdą kolędniczą w dłoni - na tle nocnego nieba. W górnym lewym rogu widnieje tytuł i autor reportażu].