FILMY JACKA BŁAWUTA
ZESTAW NR 1:
Seans: 22.10., g. 19.30
CYRK SKALSKIEGO, Polska 1986, 23'
Portret Stanisława Skalskiego - Polaka o wielkiej odwadze, sile charakteru, patriotyzmie - słynnego pilota myśliwskiego, największego asa polskiego lotnictwa, który w czasie II wojny światowej wykonał 320 lotów bojowych i w każdym z nich mierzył się ze śmiercią. Świat jego wyczyny nazwał "cyrkiem Skalskiego".
BYŁEM GENERAŁEM WEHRMACHTU, Polska 1988, 19'
Filmowy portret Kazimierza Leskiego, człowieka, który całe życie poświęcił ojczyźnie. Bohater filmu miał wielki udział w skonstruowaniu dwóch nowoczesnych polskich okrętów podwodnych: Orzeł i Sęp; jako pilot walczył w wojnie obronnej 1939 roku. Dzięki specjalistycznemu wykształceniu i znakomitej znajomości języka niemieckiego odegrał znaczącą rolę w działalności wywiadowczej A.K. jako kurier w mundurze generała Wehrmachtu.
SZCZUR W KORONIE, Polska 2005, 46’
Historia walki z nałogiem trzydziestokilkuletniego Michała. Jacek Bławut towarzyszy mu z kamerą w jego ogołoconym ze wszelkich sprzętów mieszkaniu, w chwilach upadku, w szpitalu, ale przede wszystkim pokazuje próby bohatera wyjścia z nałogu i w konsekwencji zawrócenia z drogi do śmierci. Michał uczestniczy w spotkaniach AA, ma jeszcze kilku przyjaciół z dawnych czasów. Czy uda się znaleźć dość siły by powstrzymać się od picia i uwolnić się od tytułowego "Szczura w koronie", delirycznej wizji Michała?
ZESTAW NR 2
Seans: 23.10., g. 15
KOSTKA CUKRU, Polska 1987, 10'
Wstrząsający film, który pod pozorem "sportowego reportażu" ze słynnej gonitwy "Wielka Pardubicka" w czeskich Pardubicach, pokazuje jak wielką cenę - krańcowego wysiłku, strachu, bólu i śmierci nawet, płacą za tę pasjonującą ludzi rozrywkę główni zawodnicy - konie wyścigowe. Film przemawia głównie ekspresyjnym, niosącym swoje znaczenie obrazem, odwzorowującym brutalną rzeczywistość tak zwanej "sportowej rywalizacji". Sugestywne spojrzenia twórcy nadają tytułowej kostce cukru wymowę symboliczną, stawiając pytanie o etyczne postępowanie człowieka zachęcającego konie do wyścigów.
KRAJ URODZENIA, Polska 2002, 26’
Małe, senne miasteczko gdzieś w Polsce. Tu rachmistrzem spisowym jest Radek, bezrobotny polonista. Mieszka razem z matką, ledwie wiążą koniec z końcem, coraz częściej dochodzi między nimi do nieporozumień. Spis krajowy to jedyna okazja dla młodego człowieka, by wzbogacić o parę groszy skromny domowy budżet. Ekipa filmowa towarzyszy Radkowi w wędrówce od domu do domu. Wraz z nim zaglądamy do wielu gospodarstw, poznajemy zwykłych ludzi borykających się z rozmaitymi problemami. Rachmistrz musi być miły, cierpliwy, wyrozumiały i grzeczny. Choć nie ma dużo czasu, stara się wysłuchać każdego, dodać otuchy, zwłaszcza, gdy są to ludzie starsi, samotni, zdani jedynie na łaskę losu.
BORN DEAD, Polska 2004, 53’
Historia więźnia-recydywisty, który w ramach programu "Duet" powstałego z inicjatywy krakowskiego więzienia i Domu Pomocy Społecznej pracuje w ośrodku przy dzieciach głęboko upośledzonych. Przez kilka miesięcy kamera obserwuje 24-letniego Roberta, który od 15. roku życia przebywał w zakładach karnych. Robert opiekuje się dziećmi, przebiera je, karmi, myje i spędza z nimi wolny czas. W miarę upływu czasu więzień zaczyna angażować się emocjonalnie w powierzoną mu pracę. Sceny przedstawiające pracę Roberta z dziećmi przeplatane są krótkimi scenami z więzienia. "Born dead" to film o przemianach zachodzących w człowieku, o rodzeniu się uczuć, poczucia bliskości. To film o nauce współczucia i chęci pomocy.
Po seansie spotkanie z reżyserem Jackiem Bławutem. Prowadzenie: Mikołaj Jazdon.
[Zdjęcie przedstawia Jacka Bławuta. Mężczyzna trzyma w rękach kamerę, prawe oko przystawia do wizjera kamery.]