
OFF CINEMA 2023: Pianoforte + QA | Film otwarcia
-
TypSala Wielka
-
MiejsceSala Wielka
Po seansie recital fortepianowy bohatera filmu i finalisty XVIII Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku Marcina Wieczorka oraz spotkanie z reżyserem filmu Jakubem Piątkiem oraz bohaterem Marcinem Wieczorkiem. Prowadzenie: Andrzej Marzec
W trakcie eliminacji jest ich 160, a do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najstarszym tej rangi wydarzeniem na świecie. Odbywa się co 5 lat w Warszawie i wzięli w nim udział największej sławy pianiści, tacy jak: Dymitr Szostakowicz, Maurizio Pollini, Martha Argerich, Rafał Blechacz, Seong-Jin Cho, Dang Thai Sona i Krystian Zimerman. To ogromne emocje, zarówno na estradzie, jak i na widowni oraz wielka szansa, która zdarza się raz w życiu. Bohaterami filmu jest kilku młodych uczestników konkursu z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Niczym sportowcy na olimpiadzie biorą udział w najbardziej prestiżowym pianistycznym wydarzeniu, które jest ważnym momentem i może zmienić ich życie na zawsze. Obserwujemy ich w trakcie przygotowań i prywatnie. Narracja podporządkowana jest regułom konkursu i podzielona jest na trzy etapy oraz finał. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm – okaże się, że ilość miejsc na podium jest ograniczona, więc część z nich odpadnie, a tylko nieliczni trafią do Finału.
Język: polski z angielskimi napisami
PIANOFORTE, reż. Jakub Piątek, Polska 2023, 89’
Bilety: 30 zł, cena biletu w ramach karnetu*: 25 zł
*Kupując jednocześnie 10 biletów na różne seanse otrzymasz imienny karnet upoważniający do zakupu tych i kolejnych biletów w obniżonej cenie. Obowiązuje tylko przy zakupie biletów w kasie CK ZAMEK. Ceny karnetowe na poszczególne seanse znajdują się w cenniku.
__________________
Plakat filmu składający się z kolażu zdjęć pianistów i
pianistek, na które nałożone są kolorowe filtry.
GOŚCIE POKAZU
Urodzony w 1985 roku. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Przed rozpoczęciem studiów na Wydziale Reżyserii pracował jako dziennikarz prasy lokalnej i animator kultury. W czasie studiów nakręcił etiudę dokumentalną Jak wrócisz (2006), krótkometrażowe fabuły Pustostan (2007) i 350 km (2009) oraz krótkometrażowy dokument Karuzelnicy (2008). Jego debiut reżyserski, krótkometrażowy film dokumentalny Matka (2009), wyprodukowany przez Szkołę Wajdy, pokazywano na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych. W 2014 roku napisał scenariusz do filmu dokumentalnego One Man Show, który następnie wyreżyserował i zmontował. Film miał premierę na KFF 2014 oraz na DOK Leipzig 2014. Autor scenariusza do wyreżyserowanej przez siebie krótkometrażowej fabuły Users (2018), która miała premierę na KFF 2018 oraz na Slamdance Film Festival 2019.
MARCIN WIECZOREK
Polski pianista. Urodził się w 1996 roku. Pochodzi z Radomia. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. Wcześniej kształcił się pod kierunkiem Ewy Pobłockiej i Pawła Wakarecego. Wieczorek zdobył wyróżnienia w wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym: pierwsze miejsca konkursów im. Teodora Leszetyckiego w Niemczech (2020) oraz "La Palma d'Oro" we Włoszech (2019), a także III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. George’a Enescu w Bukareszcie (2021). Występował przed słuchaczami koncertów i festiwali w Europie i Ameryce Północnej. Wieczorek jest również stypendystą programu "Młoda Polska" i Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Nagrywał dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia - czytamy na stronie konkursu chopinowskiego.