ZAMEK Culture Centre

- homepage

Wieloryb z Lorino i Efekt Halo

Seans podwójny: laureaci OFF CINEMA 2020

Seans: 24.10, g. 12

Sala Kinowa

Po seansie spotkanie z twórcami: Patrycją Polkowską i Maciejem Cuske. Prowadzenie: Mikołaj Jazdon i Urszula Putyńska.


EFEKT HALO/ HALO EFFECT, reż. Patrycja Polkowska, Polska 2019, 15’

Wybierz miejsce i obserwuj. Wsłuchaj się. Głównymi bohaterami tego filmu są mieszkańcy zakładu poprawczego dla młodzieży w Studzieńcu. Jest to obiekt otwarty, przypominający raczej obowiązkowy obóz letni niż więzienie o wysokim poziomie bezpieczeństwa. W takich miejscach mieszkańcy nie otrzymują wyroków w latach. Nie mogą odejść do dnia 21 urodzin. Pozostają w kontakcie ze światem zewnętrznym głównie za pomocą telefonu stacjonarnego w pokoju przełożonego.

WIELORYB Z LORINO / A WHALE FROM LORINO, reż. Maciej Cuske, Polska 2019, 59’

Dla mieszkańców syberyjskich rubieży, gdzie czas jak gdyby stanął w miejscu, ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na gigantyczne walenie. W lokalnych wierzeniach zajmują one miejsce szczególne, choć Czukcze, Eskimosi czy Rosjanie żyjący dzisiaj w Lorino traktują te wymierające zwierzęta przede wszystkim użytkowo. Zbiorowy rytuał połowu dostarcza im pożywienia i pozwala przetrwać w trudnych warunkach. Film kontempluje wpisaną w porządek natury codzienność Półwyspu Czukockiego i odsłania najbardziej brutalne strony życia w miejscu zapomnianym przez Boga i ludzi.

[Utrzymany w niebieskich odcieniach rysunkowy plakat przedstawia gigantyczne kości leżące nad brzegiem morza. Za nimi, na dalszym planie płynie łódka z rybakami. W oddali widać kilka chatek rybackich.]