KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Ilan Avisar – przewodniczący
Profesor Ilan Avisar wykłada w Dziale Filmu i Telewizji Uniwersytetu w Tel Awiwie. Był członkiem Izraelskiej Rady Filmowej i pełnił funkcję przewodniczącego Drugiej Władzy – kanału telewizji komercyjnej w Izraelu. Jest autorem kilku książek i licznych artykułów, w tym „Screening the Holocaust: Cinema's Images of the Unimaginable”, „Visions of Israel: Israeli filmmakers and images of the Jewish state”. Koproducent nagradzanego filmu dokumentalnego „Girlfriends” o ocalałych z Holocaustu na Łotwie. Juror i przewodniczący wielu festiwali filmowych w Izraelu, Rumunii i USA.
Antonio Zagal
Urodzony w Santiago de Chile, Antonio Zagal rozpoczął pracę w produkcji filmów dokumentalnych w 2016 roku, podróżując przy tym po całym Chile i Los Angeles w Kalifornii. W 2019 ukończył chilijską szkołę filmową i w tym samym roku zadebiutował krótkometrażowym filmem dokumentalnym „A Happy Marriage”, który to otrzymał Grand Prix Złoty Zamek za najlepszy film dokumentalny na 23. edycji OFF CINEMA w Poznaniu. Dokument był także pokazywany w Chile, Argentynie, Kolumbii, Meksyku, Indiach i Hiszpanii. Po ukończeniu studiów Antonio zrealizował krótkometrażowy film dokumentalny „Las Brigidas” i rozpoczął pracę w chilijskim Ministerstwie Kultury, Sztuki i Dziedzictwa.
Anna Misiak
Była stypendystka Fulbrighta na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, Anna Misiak posiada tytuł doktora Polskiej Akademii Nauk. Jest starszą wykładowczynią w dziedzinie filmu oraz koordynatorką studiów magisterskich na kierunku film i telewizja. Autorka monografii „Kinematograf kontrolowany” (2006). W latach 2013–2016 prowadziła badania nad międzynarodowym projektem badawczym „Documentary in V4 Countries”. Laureatka stypendium Leverhulme Trust Fellowship z 2015 roku, dzięki któremu rozwijała archiwalne studium dokumentalne „Życie w komunizmie”. Prowadziła wykłady z filmu, mediów, socjologii i kulturoznawstwa w Centrum Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim i w Wyższej Szkole Humanistycznej w Warszawie. Obecnie jest kierowniczką Kursu Filmowego i Telewizyjnego MA na angielskim uniwersytecie Falmouth.
KONKURS FILMÓW DŁUGOMETRAŻOWYCH
Piotr Jaxa-Kwiatkowski – przewodniczący
Operator filmowy i fotograf, absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych w Polsce i na świecie. Jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m.in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. W 2019 roku, po 36 latach życia w Szwajcarii, Piotr Jaxa przeprowadził się do Polski i tam rozpoczął pracę. Od 2020 jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Operatorów (PSC). Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohn-Ammannseg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej. Wieńcząc swoją współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii „Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 25 pokazów w 15 krajach). Od 1995 roku Piotr Jaxa-Kwiatkowski pracuje nad nowym projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej „Cinematographers” – jest to kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata.
Barbara Pawłowska
Dziennikarka, reporterka, dokumentalistka, pedagog, doktor w dyscyplinie sztuk filmowych i teatralnych. Prorektorka do spraw studenckich oraz wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej (warsztat filmu dokumentalnego). Prowadzi także zajęcia na Uniwersytecie SWPS (sztuka reportażu i akademia filmu dokumentalnego). Przez ponad 30 lat związana z Telewizją Polską, realizowała reportaże (m.in. do programu „Ekspres Reporterów”) oraz filmy dokumentalne, a także przez ponad 10 lat, jako Kierownik Redakcji Filmu Dokumentalnego Programu 1 TVP, zamawiała i koprodukowała filmy dokumentalne, które zdobyły wiele znaczących nagród na festiwalach w Polsce i na świecie. Jest reżyserką między innymi filmu „Dasza” – nagroda główna jury w Kantonie oraz jedna z głównych nagród na festiwalu „Człowiek w zagrożeniu”, serii „Przedszkolandia”, która była najlepiej oglądaną w historii telewizji serią dokumentalną (ponad 5 milionów widzów). Jest także przewodniczącą Sekcji Szkół Filmowych w Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych, członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Rafał Łysak
Rafał Łysak jest absolwentem kursu dokumentalnego i scenariuszowego w Szkole Wajdy oraz kursu scenariopisarstwa IBL PAN, a także Wydziału Aktorskiego Łódzkiej Szkoły filmowej. Zadebiutował filmem dokumentalnym „Miłość bezwarunkowa” (2018) nagradzanym na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2018 roku, w 2019 Grand Prix Złoty Zamek na festiwalach OFF CINEMA w Poznaniu, Zoobroffka w Białymstoku, nagroda za najlepszy dokument na festiwalu Molodist w Kijowie, nagroda „Filmmaker fo the year” na festiwalu IDF Lake International Documentary w Chinach i inne. Na koncie ma również etiudę fabularną „Pocałunek” i dwa teledyski. Realizuje kolejne projekty dokumentalne oraz pracuje nad debiutem fabularnym, prezentowanym na pitchingach na tegorocznym festiwalu Kameralne Lato w Radomiu.