Centrum Kultury Zamek

- strona główna

OFF CINEMA 2023

27. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA24–29.10.202310 sekcji tematycznych, 45 pełnometrażowych filmów dokumentalnych, po raz 27 w Poznaniu. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA to 6-dniowe święto dokumentu, w którym kompleksowo można doświadczyć przeglądu współczesnej kondycji kina dokumentalnego. Festiwal badający trendy, komentujący otaczającą rzeczywistość i wchodzący w dyskusję o przekraczaniu granic. Granic również tych gatunkowych, jak w nowo powstałej sekcji „Granice dokumentu”, gdzie przede wszystkim ze względów formalnych, zadajemy sobie po seansie pytanie: czy był to na pewno film dokumentalny? Będzie dokumentacja powstawania traumatycznego filmu na faktach, szalona queerowa adaptacja Wirginii Woolf oraz biografia niemieckiego artysty, którego sztukę będzie można obejrzeć w 3D.

Nasza uwaga nadal skierowana jest na wschód. Nie chcemy i nie możemy zapomnieć o wojnie w Ukrainie, dlatego w sekcji „Bardzo bliski wschód” podejrzymy aktualny „stan faktyczny” konfliktu, wrócimy do pierwszych traumatycznych dni, ale też obejrzymy świat niezwiązany z wojną. Na spotkanie z widzami przyjedzie Maciej Hamela, reżyser pokazywanego w Cannes i nagradzanego na całym świecie poruszającego filmu „Skąd dokąd”.

Na otwarcie Festiwalu zaprezentujemy pokazywany na tegorocznym festiwalu Sundance, objawienie tegorocznego sezonu film Jakuba Piątka „Pianoforte” – portret ostatniego konkursu Chopinowskiego i zmagania genialnych pianistów z całego świata, który jest nie tylko dokumentem, ale mrożącym krew w żyłach filmem sportowym. Przy okazji pokazu filmowego jeden z bohaterów filmu – pianista Marcin Wieczorek, zagra koncert fortepianowy.

Wiemy, że Planeta B nie istnieje, o czym można będzie się przekonać w filmach zebranych w Eco Doc, gdzie Szymon Opryszek opowie o światowym kryzysie wodnym przy okazji seansu filmu „Nie na miejscu” – opowieści o naszej planecie, gdzie coraz częściej brakuje miejsca bez śmieci. Upewnimy się także, że istnieją ludzie, dla których „slow life” nie jest chwilową modą, ale szczerym przekonaniem o potrzebie życia w całkowitej zgodzie z naturą – w „Pustelniku z Treig” czy pokazywanych na OFF CINEMA przedpremierowo norweskich „Pieśniach ziemi”.

Spojrzymy też w górę, w cieszącej się największą popularnością sekcji Dokumentów górskich (aż sześć najnowszych filmów okraszonych spotkaniami z pasjonatami gór!), ale też w stronę Klasyki Dokumentu – genialnej trylogii Mikro i Makrokosmosu, które stały się kamieniami milowymi dla kina przyrodniczego. 

Nie zabraknie również immersyjnych Filmów o filmach, gdzie wreszcie zajrzymy za kulisy pomijanego zawodu w świecie filmu: reżyserki castingu. Wspomnimy zmarłego w sierpniu reżysera „Egzorcysty” Williama Friedkina, odkryjemy kryminalne tajemnice jednej z najbardziej kultowych wypożyczalni kaset VHS w Nowym Jorku oraz zastanowimy się, ile wspólnego ma David Lynch z „Czarnoksiężnikiem z krainy OZ”.
W sekcji Dźwięków dokumentu pierwszy film o Urszuli Dudziak, zespole The Zombies, biografia Dawida Bowiego z pogranicza jawy i snu czy niepokazywanym jeszcze w Polsce, niesamowitym dokumencie o The ASD Band - czterech utalentowanych amerykańskich muzykach z autyzmem. Dowiemy się też historii głosu stojącego za Bossa Novą. 

Nie zabraknie najważniejszych filmów Sezonu: nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji filmu „Całe to piękno i krew”, film o kocich ojcach „Kociarze” i wiwisekcje patriarchalnego systemu X muzy: „Brainwashed: seks, kamera, władza”. Przy okazji Pokazów specjalnych spotkamy się z dokumentalistami i dokumentalistkami: do Poznania przyjedzie m.in. Małgorzata Kozera, reżyserka wstrząsającego filmu „Twarze Agaty”, Kuba Mikurda ze swoją wariacją na temat Stanisława Lema „Solaris Mon Amour” czy Bartosz Paduch, reżyser filmu „Fantastyczny Matt Parey, opowiadającego o fenomenie Macieja Parowskiego, redaktora stojącego za sukcesami kilku pokoleń pisarzy polskiej fantastyki.
Obejrzymy też wyjątkowy dokument w wyjątkowych warunkach „Poza Zamkiem” – „Radical Move” w przestrzeni Teatru Polskiego - opowiadający o członkach legendarnej grupy teatralnej "Workcenter", założonej przez Jerzego Grotowskiego. 

Spotkania literackie to już tradycyjna i wyjątkowa sekcja nie-filmowa OFF CINEMA: w tym roku porozmawiamy o niesamowitym świecie osób głuchych z książki Anny Goc i surowcu coraz bardziej luksusowym – „Woda. Historia pewnego porwania”. 

Festiwal będzie, jak co roku, dostępny dla wszystkich: odbędą się pokazy z audiodeskrypcją, a spotkania będą tłumaczone na PJM. W ramach projektu Kino bez barier będzie okazja do obejrzenia estońskiego kandydata do Oscara, cudownego filmu „Siostrzeństwo świętej sauny” - kręconego przez 8 lat w przestrzeniach dymnej sauny, gdzie grupa kobiet zbiera się żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty.

Coś dokumentalnego znajdą też dla siebie najmłodsi w Porankach dla dzieci – film o „Rysiu. Królu puszczy” czy wspaniałe „Dziewczyńskie historie” - historię dwóch przyjaciółek ukazując ich doświadczenia związane z dojrzewaniem, pierwszą miłością oraz szkolnymi zasadami i ograniczeniami.

PROGRAM

Film otwarcia:

PIANOFORTE, reż. Jakub Piątek, Polska 2023, 89’
Spotkanie z reżyserem filmu Jakubem Piątkiem oraz koncert fortepianowy Marcina Wieczorka, bohatera filmu, uczestnika XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Prowadzenie: Andrzej Marzec

Filmy o filmach:

LYNCH/OZ, reż. Alexandre O. Philippe, USA 2022, 108’
BONNIE, reż. Simon Wallon, USA 2022, 83’ 
FRIEDKIN BEZ CENZURY, reż. Francesco Zippel, Włochy 2018, 107’
KIM’S VIDEO, reż. David Redmon, Ashley Sabin, USA 2023, 85’ 

Klasyka dokumentu:

MIKROKOSMOS, reż. Claude Nuridsany, Marie Pérennou, Francja, Szwajcaria, Włochy 1996, 75’ + spotkanie z poetką i botaniczką Urszulą Zajączkowską, prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora
MAKROKOSMOS, reż. Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Szwajcaria 2001, 92’
GENESIS, reż. Claude Nuridsany, Marie Pérennou, Francja, Włochy 2004, 81’

Bardzo Bliski Wschód:

W UKRAINIE, reż. Tomasz Wolski, Piotr Pawlus, Polska 2023, 83’
MOJA OZERNA, reż. Karina Będkowska, Polska 2022, 58’
WSCHODNI FRONT, reż. Vitaliy Manskiy, Yevhen Titarenko, Ukraina, Łotwa, Czechy, USA 2023, 98’
WOJNA DOMOWA, reż. Aleksander Zalewski, Polska 2022, 78’ / pokaz z audiodeskrypcją
SKĄD DOKĄD, reż. Maciek Hamela, Polska, Francja, Ukraina 2023, 85’ + spotkanie z reżyserem

Dźwięki dokumentu:

OKAY! (THE ASD BAND FILM), reż. Mark Bone, Kanada 2022, 86’
ULA, reż. Agnieszka Iwańska, Polska 2023, 72’ + spotkanie z reżyserką
LITTLE RICHARD. JESTEM WSZYSTKIM, reż. Lisa Cortes, USA 2023, 98’
MIÚCHA, GŁOS BOSSA NOVY, reż. Liliane Mutti, Daniel Zarvos, Brazylia, Francja, USA 2022, 98’
HUNG UP ON A DREAM: THE ZOMBIES, reż. Robert Schwartzman, USA 2023, 116’ 
MOONAGE DAYDREAM, reż. Brett Morgen, USA 2022, 135’

Eco Doc:

PIEŚNI ZIEMI, reż. Margreth Olin, Norwegia 2023, 90’ / przedpremiera
PUSTELNIK Z TREIG, reż. Lizzie MacKenzie, Wielka Brytania 2022, 79’ 
RYŚ. KRÓL PUSZCZY, reż. Laurent Geslin, Francja, Szwajcaria 2021, 82’ / poranek dla dzieci
NIE NA MIEJSCU, reż. Nikolaus Geyrhalter, Austria 2022, 100’ + spotkanie literackie 

Pokazy specjalne:

SOLARIS, MON AMOUR, reż. Kuba Mikurda, Polska 2023, 47’ + spotkanie z reżyserem filmu, Kubą Mikurdą oraz Agnieszką Gajewską, autorką książki „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” / wydarzenie streamingowane
prowadzenie: Andrzej Marzec
TWARZE AGATY, reż. Małgorzata Kozera, Polska 2023, 72’ + spotkanie z reżyserką prowadzenie: Piotr Pławuszewski
ELŻBIETA II: PORTRET KRÓLOWEJ, reż. Roger Michell, Wielka Brytania 2022, 89’
ADAMANT, reż. Nicolas Philibert, Francja, Japonia 2023, 109’ + spotkanie wokół filmu
APOLONIA, APOLONIA, reż. Lea Glob, Dania, Polska, Francja 2022, 116’ + spotkanie z reżyserką
DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE, reż. Aga Borzym, Polska 2023, 60’ / poranek dla dzieci 
VERMEER. BLISKO MISTRZA, reż. Suzanne Raes, Holandia 2023, 79’ / wystawa na ekranie 
FANTASTYCZNY MATT PAREY, reż. Bartosz Paduch, Polska 2023, 77’ + spotkanie z reżyserem filmu, Bartoszem Paduchem, prowadzenie: Stanisław Bitka
RADICAL MOVE, reż. Aniela Gabryel, Polska 2023, 77’ – pokaz w Teatrze Polskim 

Sezon: 

CAŁE TO PIĘKNO I KREW, reż. Laura Poitras, USA 2022, 122’
KOCIARZE, reż. Mye Hoang, USA 2022, 89’ 
BOYLESQUE, reż. Bogna Kowalczyk, Polska, Czechy 2022, 70’
BRAINWASHED: SEKS, KAMERA, WŁADZA, reż. Nina Menkes, USA 2023, 105’

Dokumenty górskie:

PASANG. W CIENIU EVERESTU, reż. Nancy Svendsen, USA 2022, 71’ 
THE SILENT ESCAPE, reż. Oswald Rodrigo Pereira, Polska 2023, 28’ + TO THE HILLS AND BACK, reż. Mike Quigley, Kanada 2022, 47’ + spotkanie z reżyserem Oswaldem Rodrigo Pereirą, prowadzenie: Alicja Głów
POLARNICZKI, reż. Kuba Witek, Polska 2023, 58’ + spotkanie z reżyserem, Kubą Witkiem oraz bohaterką i twórczynią filmu, Dagą Bożek, prowadzenie: Alicja Głów
W PODZIEMIACH, reż. François-Xavier De Ruydts, Kanada 2023, 86 + spotkanie z Sonią Hoffmann i Witoldem Hoffmannem, uczestnikami wyprawy do Jaskini Cheve w Meksyku, prowadzenie: Alicja Głów
JUKON. BIAŁY SEN (A WHITE DREAM), reż. Mathieu Le Lay, Francja 2021, 52’ – pokaz w Wieży Zegarowej

Granice dokumentu:

CZTERY CÓRKI, reż. Kaouther Ben Hania, Francja, Tunezja, Niemcy 2023, 107’ 
ORLANDO − MOJA POLITYCZNA BIOGRAFIA, reż. Paul B. Preciado, Francja 2023, 98’ + spotkanie wokół filmu
ANSELM, reż. Wim Wenders, Niemcy, Francja, Włochy 2023, 93’ / pokaz 3D

Kino bez barier:

SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY, reż. Anna Hints, Estonia, Francja, Islandia 2023, 89’ / pokaz z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM

Spotkania literackie:

Szymon Opryszek „Woda. Historia pewnego porwania”, wydarzenie streamingowane
Anna Goc „Głusza” / tłumaczenie na PJM, wydarzenie streamingowane
Agnieszka Gajewska „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” – wraz z pokazem filmu „Solaris Mon Amour” / wydarzenie streamingowane

Ta strona korzysta z plików cookie

Aby pozostawić tylko niezbędne cookie lub dostosować zgody na cookie analityczne lub marketingowe (które nie są niezbędne), dokonaj wyboru poniżej i kliknij "Zezwól na wybrane" Sprawdź Politykę prywatności aby uzyskać więcej informacji.