
„Wymyślone miasto Lwów”. Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem
-
TypLiteratura
-
MiejsceScena Nowa, Święty Marcin 80/82, Poznań, 61-734
-
Godzina g. 18
-
Data 19.10.2022
-
Cena 7 zł
Z przyczyn niezależnych od organizatora gość będzie uczestniczył w spotkaniu w formie zdalnej.
Po spotkaniu zapraszamy na film „Ostatnia niedziela w przedwojennym Lwowie”.
prowadzenie: Ryszard Kupidura
Współpraca: Wydawnictwo Czarne
Lwów – ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki… To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. A wielu próbowało! Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący i nieoczywisty. I zmienny – bo to miasto, które ciągle wymyśla siebie od nowa.
Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto. Miejsce, które zna od lat i w którym czuje się u siebie. Pisze o jego historii, bolączkach, zmianach, bohaterach pierwszego, drugiego i trzeciego planu. Patrzy mu prosto w twarz – zarówno wtedy, kiedy Lwów nakłada przykrywający wszystko makijaż sceniczny, jak i wtedy, kiedy miasto nad ranem z trudem dochodzi do siebie po nocnej hulance. [opis wydawcy]
ZIEMOWIT SZCZEREK (ur. 1978) – dziennikarz i prozaik. Współpracuje z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Krytyką Polityczną” i „Nową Europą Wschodnią”. Autor książek „Siódemka”, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski”, „Tatuaż z tryzubem”, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”, „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”, „Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim”, „Cham z kulą w głowie” oraz „Kolejna alternatywna historia Polski”. Jest także współautorem zbioru opowiadań „Paczka radomskich”. Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.
Po spotkaniu zapraszamy na pokaz filmu „Ostatnia niedziela w przedwojennym Lwowie” (reż. Paweł Narożnik, Polska 2022).
--