
„To tylko sztuczka. O samoświadomości kina i technikach dezuiluzyjnych we współczesnych filmach” – spotkanie z Adrianną Woroch
-
TypKino Pałacowe
-
MiejsceSala 2
-
Godzina g. 14
-
Data 22.10.2022
-
Cena 7
To tylko sztuczka. O samoświadomości kina i technikach dezuiluzyjnych we współczesnych filmach. Spotkanie z Adrianną Woroch.
Prowadzenie: dr Adam Domalewski
Po spotkaniu seans towarzyszący: g. 15.45 Siła, reż. Martin Mareček
Książka zawiera wieloaspektowe analizy filmów prezentujących szeroki wachlarz – nieprzebadanych dotąd na gruncie filmoznawczym – różnorodnych zabiegów deziluzyjnych, którymi posługują się twórcy, by podkreślić samoświadomość dzieła i obnażyć jego elementy konstrukcyjne czy narracyjne. Niektóre z nich udaje się wskazać bez większych problemów (spojrzenie aktora w kamerę, przedstawianie sytuacji zakulisowej, niestandardowy format obrazu). Inne pozostają jednak często ukryte i trudniej zidentyfikować je przy pierwszym kontakcie (zaburzenia dramaturgii, wykorzystanie mitycznych toposów). Wzrost obecności tych technik w kinie ostatnich czterech dekad sygnalizuje potrzebę zredefiniowania kina i zastanowienia się nad kierunkiem jego rozwoju, który niewątpliwie uległ przemianom w wyniku hybrydyzacji kultur, rozwoju nowych mediów i pojawienia się innych niż dotychczas form ekspresji czy też ewolucji modelu oglądania filmów.
Adrianna Woroch – doktor, adiunktka w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM, laureatka Diamentowego Grantu. Zajmuje się filmowym postmodernizmem, autorefleksyjnością w kinie, związkami filmu i innych mediów oraz współczesnym kinem bliskowschodnim. Autorka jedynej jak dotąd na rynku polskim monografii poświęconej twórczości Paola Sorrentina pt. Kicz i piękno w twórczości Paola Sorrentina na przykładzie dzieł: „Wielkie piękno”, „Młody papież”, „Wszystkie odloty Cheyenne’a” oraz „Młodość”.
--
[Plakat przedstawia narysowaną żyrafę na beżowym tle. Prawą połowę zajmują czerwone napisy z tytułem i autorką książki].