ZAMEK Culture Centre

- homepage

Gunda

Gundareż Viktor Kosakovskiy, Norwegia 2020, 93’

Seans: 22.10., g. 17

Sala Kinowa

 Po filmie zapraszamy na rozmowę wokół filmu Holu Wielkim., zatytułowaną "Czy zwierzęta mają prawa?". Rozmawiają:

Łukasz Flieger - aktywista Stowarzyszenia Otwarte Klatki, działacz kampanii RoślinnieJemy. Aktualnie również członek administracji grupy
Weg*ański Poznań. Współlokator dwóch zdeklarowanych mięsożerców - kotów Snu i Jawy.

Agata Wiencis - działaczka na rzecz zwierząt hodowlanych, pasjonatka kuchni roślinnej, z wykształcenia i zamiłowania filmoznawczyni. Reprezentuje fundację Compassion Polska, która walczy o lepszy świat dla zwierząt hodowlanych. Chętnie opowiada zwierzęce historie i dzieli się wiedzą, jak na co dzień pomagać zwierzętom takim jak świnie, krowy, kury czy króliki.

Prowadzenie: Adrianna Sołtysiak - od wielu lat zaangażowana w działania wolnościowe oraz związane z szeroko rozumianą edukacją nieformalną. Koordynatorka programu "Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!" w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. 


Nie było jeszcze takiego filmu o zwierzętach. "Gunda" jest nakręconym z niespotykaną empatią portretem zwierząt hodowlanych: tytułowej świni i jej młodych, a także krów i kurczaków. Wybitny dokumentalista Wiktor Kossakowski, jak sam o sobie mówi: pierwszy wegetarianin ZSRR, postawił kamerę na wysokości oczu swoich bohaterów. Ta perspektywa pokazuje, bez żadnego dydaktyzmu i pouczania, jak złożone są światy psychiczne zwierząt hodowlanych. Reżyser wybrał powolną obserwację. Zrezygnował z muzyki i koloru, aby nie manipulować zanadto emocjami. Podobnie jak w swoich poprzednich filmach pozostawia widzowi swobodę interpretacji. Nie sposób jednak po seansie nie pomyśleć o własnym stosunku do hodowli przemysłowej zwierząt i jedzenia mięsa. "Gunda" jest kameralnym dokumentem nakręconym z wielkim sercem i otwartą głową. Kossakowski otwiera perspektywę przekraczającego wszelkie granice międzygatunkowego spotkania.


___

[Plakat przedstawia dorosłą świnię, która trąca ryjem małą świnkę.]